تبلیغات
انقلاب اسلامی و دستاوردها - مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی از نگاه کارشناسان و شخصیتهای سیاسی
                                               انقلاب اسلامی و دستاوردها

انقلاب اسلامی و دستاوردهای 33ساله ی آن
مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی از نگاه کارشناسان و شخصیتهای سیاسی
یکشنبه 7 اسفند 1390
انقلاب اسلامی شاید از معدود انقلاب هایی است که هم روشنفکران، چه مذهبی و چه غیرمذهبی و هم توده های مردم در آن نقش داشتند و وجه مشخصه آن با انقلاب های دیگر این بود که متکی بر احیای ارزش های دینی و احیای ارزش های اسلامی بود.

به گزارش گروه وب گردی باشگاه خبرنگاران، مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی چه چیزی بوده است؟ این سوالی است که با تعدادی از چهره های اجرایی و سیاسی کشور به مناسبت سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میان گذاشته ایم. آن چه در پی می آید پاسخ به این سوال است...
علوی: هم اکنون برای ایران در تهران تصمیم گرفته می شود نه در واشنگتن یا مسکو

حجت الاسلام سیدمحمود علوی عضو مجلس خبرگان رهبری: به جای این که از خودم در این زمینه چیزی بگویم به نقل از امام(ره) می گویم ایشان در پاسخ فرمانده نیروهای مسلح پاکستان فرمود مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی این است که «الان برای ایران در تهران تصمیم گرفته می شود نه در واشنگتن یا مسکو»

امروز با مقاومت مردم ایران و با رهبری مقام معظم رهبری در مسیر امام خمینی(ره) ما به دستاورد دیگری رسیدیم و آن این که تصمیم هایی که در ایران اسلامی گرفته می شود در دنیا تعیین کننده است و موج بیداری اسلامی را پدید آورده است.

بزرگیان: مقاومت ملت ایران الگوی ملت های آزاده شده است

احمد بزرگیان معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور معتقد است: یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی «اسلامی بودن» آن است نظام اسلامی که مستقل و در مسیر آرمان های ملت ایران و آرمان های حکومت اسلامی حرکت می کند.

آن چه در نتیجه انقلاب اسلامی واقع شده خودکفایی ملی و جهاد علمی به معنای واقعی است که نشان از استقامت کشور و ملت دارد. ملتی که یک تنه در مقابل تمام هجمه ها ایستاده است مقاومتی که امروز الگوی ملت های آزاده شده است.

مسعودپور: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دین گرایی است

حجت الاسلام مسعودپور معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: یکی از ویژگی ها و دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دین گرایی است. در حالی که سال ها، جریان های خاص فکری تلاش می کردند نظام سیاسی دینی و ولایی در دنیا به حاکمیت نرسد یکی از معجزات این انقلاب حاکمیت نظام اسلامی بود. این ویژگی نه فقط در ایران بلکه در کشورهای اسلامی و فراتر از آن در کشورهای دینی و مذهبی تحول ایجاد کرد و می رود تا همه جهان را دربر گیرد.

افزون بر این تغییر زیرساخت های جهان از دستاوردهای دیگر انقلاب اسلامی است.

محبیان: ایجاد اعتماد به نفس در مردم بزرگ ترین دستاورد انقلاب اسلامی است

دکتر امیر محبیان موسس حزب نواندیشان ایران و روزنامه نگار: بزرگ ترین دستاورد انقلاب اسلامی ایجاد اعتماد به نفس در مردم ما است.

به عبارتی مردم ایران که نه تنها سال ها بلکه قرن ها با اراده قدرت های دیکتاتور یا قدرت های خارجی تحقیر شده بودند با انقلاب اسلامی اعتماد به نفسی به دست آوردند که اکنون به ایفای نقش برتر در منطقه و جهان می پردازند.

در موضوع دانش هم هیچ نقطه ای از علم نیست که ایرانیان دست خود را کوتاه ببینند یا در خود این توان را نبینند این ها همه نشانه اعتماد به نفسی است که انقلاب اسلامی برای مردم ما به ارمغان آورده است.

فراموش نمی کنیم که پیش از آن این سخن رزم آرا معروف بود که می گفت ایرانی ها از ساخت آفتابه عاجزند یا سران حکومت پهلوی افتخار می کردند چون پول داریم هرچه را که می خواهیم وارد می کنیم بنابراین نیازی به فکر کردن و اختراع نداریم.

در حالی که امروز ایران را به عنوان یکی از قطب های علمی مطرح در جهان می شناسند و همه این ها نیست مگر به علت اعتماد به نفسی که انقلاب اسلامی به مردم داده است.

صالحی مرام: بازگرداندن هویت ایرانی یکی از دستاوردهای انقلاب است

صالحی مرام معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور: انتخاب یک دستاورد از میان همه دستاوردهای انقلاب بسیار سخت است.

نهضت امام(ره) یکبار دیگر اسلام را احیا کرد. امام(ره) اسلام را یک الگوی حکومتی به جهان معرفی کرد و در واقعیت نیز به آن جامه عمل پوشاند. وی افزود: بازگرداندن دوباره هویت ایرانی یکی دیگر از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است. امام(ره) بار دیگر این هویت را زنده کردند. امروز شاهد هستیم با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و فعالیت شبانه روزی دولت توانسته ایم به بسیاری از جایگاه های علمی دست پیدا کنیم جایگاه هایی که اگر از پنجره چند سال گذشته نگاه کنیم در حد رویا بود.

خسرو دانشجو: اسلامیت بزرگ ترین دستاورد انقلاب است

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران معتقد است: عمده ترین دستاورد انقلاب اسلامی این است که ما می توانیم با افتخار و سربلندی بگوییم در نظام جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنیم و این اسلامیت بزرگ ترین دستاورد انقلاب اسلامی است.

خوش چهره: امام سرمایه ای به نام «مردم» را به جهانیان معرفی کرد

دکتر محمد خوش چهره استاد دانشگاه و نماینده مردم تهران در مجلس هفتم: هنر حضرت امام(ره) این بود که برخلاف سرمایه هایی که از نظر مبنای تجربی و تئوریک به عنوان سرمایه های تحول زا مطرح بود به سرمایه های دیگر فکر می کرد که مردم بودند. اگرچه بعدها نظرهای دیگر اضافه شد و به جای سرمایه مادی سرمایه انسانی یعنی نیروی تحصیل کرده ماهر و دانشگاهی را به عنوان سرمایه اصلی تحول و تحرک نام بردند و در سال های اخیر به عنوان سرمایه علمی نام برده می شود اما امام(ره) سرمایه ای را مطرح کردند که دنیا به آن اعتراف کرد. امام(ره) سرمایه ای به نام «مردم» را به جهان معرفی کرد. البته در ادبیات غربی برخی از این سرمایه با عنوان سرمایه اجتماعی نام می بردند اما سرمایه مردم بالاتر از سرمایه اجتماعی است.

البته امروز خیلی ها قبول دارند که سرمایه اجتماعی حرف اول را می تواند بزند و حتی بحران های اقتصادی جهانی را ناشی از بی اعتمادی سرمایه اجتماعی می دانند. امام(ره) سرمایه ای به نام مردم را ایجاد کرد که تجلی آن مشارکت و حضور مردم در عرصه های مختلف بود و نظام سیاسی قبل از انقلاب را با دست خالی به کمک مردم سرنگون کرد. در طول انقلاب به ویژه دوران دفاع مقدس با حضور و مشارکت مردم از مشکلات عبور کردیم.

حق شناس: استقلال مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی بود

دکتر محمدجواد حق شناس استاد دانشگاه و روزنامه نگار و فعال سیاسی: انقلاب اسلامی در سال ۵۷ بزرگترین انقلابی بود که در دهه های پایانی قرن بیستم شکل گرفت و در تاریخ انقلاب های پایدار جهان ثبت شد و در عین حال ویژگی منحصر به فردی در مقایسه با سایر انقلاب ها داشت چرا که با محور دین و با حضور گسترده اکثریت جامعه و توده های مردم و نخبگان شکل گرفت.

انقلاب اسلامی شاید از معدود انقلاب هایی است که هم روشنفکران، چه مذهبی و چه غیرمذهبی و هم توده های مردم در آن نقش داشتند و وجه مشخصه آن با انقلاب های دیگر این بود که متکی بر احیای ارزش های دینی و احیای ارزش های اسلامی بود.

در دستاوردهای انقلاب اگر بخواهیم تاملی داشته باشیم می توان گفت انقلاب بر شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی متکی بود و شاید در آن مقطع جهان به جهان دو قطبی تقسیم شده بود.

انقلاب بدون حمایت هیچ یک از آن قدرت ها توانست به پیروزی برسد و این عنصر برجسته ترین و مهم ترین دستاورد انقلابی بود و در بعد داخلی انقلاب اعتماد به نفس در مردم ایجاد کرد مردم با اتکا به این توانایی روی پای خودشان ایستادند و با وجود فشارهای متعدد در اوایل انقلاب در دوران دفاع مقدس و پس از آن در عرصه های مختلف به موقعیت های ممتاز و ویژه رسیدند.

قشقاوی: روشنگری اسلامی مهم ترین دستاورد انقلاب است

حسن قشقاوی معاون پارلمانی و کنسولی وزیر امور خارجه: جمهوری اسلامی که امروز بر ایران حاکم است از انقلاب اسلامی نشأت گرفته است و از سی و چند سال اخیر به عنوان عصر روشنگری انقلاب اسلامی یاد می شود. از انقلاب تونس به بعد بیداری اسلامی را شاهدیم و نتایج انتخابات تونس، مراکش و مصر تحقق بیانات مقام معظم رهبری است که فرمودند در هر کشور اسلامی اگر انتخابات آزاد برگزار شود بدون شک اسلام گرایان پیروز خواهند شد. بنابراین بدون تردید این بیداری اسلامی ناشی از روشنگری اسلامی است و عصر روشنگری اسلامی با قیام حضرت امام(ره) و انقلاب اسلامی به وجود آمد.

سرتیپ چیت فروش: خوداتکایی و خودکفایی از دستاوردهای مهم انقلاب است

سرتیپ چیت فروش رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران: اگر بخواهیم به دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره کنیم در حوزه های مختلف تنها به یک یا دو دستاورد نمی توان اشاره کرد من به عنوان یک چهره نظامی باید بگویم از بنیاد و تاریخ نیروی هوایی در ایران چیزی حدود ۹۰ سال می گذرد. در ابتدا خلبانان ما در کشورهای غربی ازجمله روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان یا آمریکا آموزش می دیدند اما به برکت انقلاب اسلامی در این حوزه خودکفا شده ایم. خوداتکایی، خودکفایی و برنامه ریزی برای آموزش تخصص بالای خلبانی یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

هم چنین صنعت نگهداری هواپیما از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی است صنعت نگهداری به عنوان یک فناوری در دنیا از آن یاد می شود.

انقلاب اسلامی اعتماد به نفسی در کشور ایجاد کرد که نیروی هوایی توانست در این صنعت به خوداتکایی و خودکفایی برسد.

من به عنوان مسئول تحقیقات نیروی هوایی اعلام می کنم که موضوع جهاد خوداتکایی، خودکفایی و جهاد صنعتی را نیروی هوایی در کشور بنیان نهاد و از نیروی هوایی به سایر نیروها منتقل شد.

زارع: فرهنگ و آموزش عالی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است

دکتر کریم زارع معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی: انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی داشته است اما به نظر من در بعد فرهنگ و آموزش عالی یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی که یادگار امام(ره) است.

دانشگاه آزاد در راستای فرمایشات امام راحل در سال ۶۴ زمانی که خدمت شان رسیدیم شکل گرفت ایشان ۳ جمله فرمودند نخست کاری کنید که جوانان مجبور نباشند برای تحصیل به خارج سفر کنند دوم کاری کنید که از خارج برای ادامه تحصیل به ایران سفر کنند و سوم ایران را دانشگاه کنید.

هم اکنون از دانشگاه آزاد ۴ میلیون نفر فارغ التحصیل شده اند و یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو و ۲۱ میلیون مترمربع فضای آموزشی در اقصی نقاط کشور دارد.

واعظی: اعتماد به نفس، خودباوری و استقلال مهم ترین دستاورد انقلاب است

رضا واعظی سردبیر برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه ۲: مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی به نظر من اعتماد به نفس، خودباوری و استقلال است این دستاوردها بسیار مهم است از آن رو که یک مثال بزنم اگر یک زمانی به ایرانی ها می گفتید فلان کالا را بسازیم می گفتند مگر می توانیم اما امروز به حدی توانمند هستیم که از این مرز عبور کرده ایم و به دنبال این هستیم که بهترین های دنیا را بسازیم.

این اعتماد به نفس از خودباوری و استقلال نشأت گرفته چیزی که در دنیا مثال زدنی است و دوست و دشمن به آن اذعان می کنند این امتیاز مدیون انقلاب اسلامی، خون شهدا و مدیریت قاطعانه حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری است عاملی که در سایه آن شاهد رشد و شکوفایی در عرصه های مختلف هستیم.

البته کاستی هایی هم وجود دارد که به سوءمدیریت ها بازمی گردد.

جعفری: خودکفایی و استقلال مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی است

بهروز جعفری نماینده سمیرم و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: انقلاب اسلامی دستاوردهای فراوانی داشته و دارد اما مهم ترین آن ها خودکفایی کشور در زمینه های علمی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است. هم چنین استقلال ازجمله دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

به اعتقاد من جمهوری اسلامی اقتباسی نیست بلکه نمونه مبتنی بر حکومت مردم سالاری دینی ولایت فقیه است و این تز جدید در الگوی جدید از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است.

امین زاده: استقلال، اعتماد به نفس ملی و استکبارستیزی مهم ترین دستاوردهای انقلاب است

دکتر الهام امین زاده استاد دانشگاه و نماینده مردم تهران در مجلس هفتم: استقلال کشور، سرافرازی، اعتماد به نفس ملی، استکبارستیزی، همدردی با ملت های مستضعف، اسلام خواهی یعنی اسلام ناب محمدی که در آن تمام اهداف فردی و اجتماعی و داخلی و بین المللی یافت می شد از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

کاظمی قمی: پیوند دادن عقل و دین مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی است

کاظمی قمی دبیر ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق و سفیر سابق ایران در بغداد: پیروزی انقلاب اسلامی در حقیقت تحقق وعده الهی بود. انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای زیادی در ابعاد مختلف برای جامعه بشری داشته است آن هم نه فقط برای عصر حاضر بلکه برای همه اعصار و تاریخ موضع ضداستکباری انقلاب و حمایت و دفاع از محرومان و مسئله عدالت ازجمله دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی پیوند دادن و دخالت دین و عقل، معنویت و مادیت در جامعه بشری بود. به عبارت دیگر هدایت جامعه بشری در چارچوب قواعد دین و عقل از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است در حالی که در چند قرن گذشته در غرب تلاش این بود که بشر را از خدا و معنویت دور و اومانیسم را جایگزین کند.

این انقلاب اسلامی بود که نشان داد که اداره جامعه و حیات اجتماعی بشر در چارچوب معنویت و دین امکان پذیر است. به عبارت دیگر پیوند دادن عقل و دین مهم ترین دستاورد انقلاب است. انقلاب اسلامی نشان داد که جامعه اگر بخواهد به سمت سعادت و خوشبختی برود باید این دو بال را با یکدیگر داشته باشد.

چیزی که امروز غرب از آن در رنج است مسئله بحران اقتصادی نیست بلکه خالی شدن از معنویت و اخلاق است که امروز به صورت بحران اقتصادی آشکار شده است.

ماندگاری: مهم ترین دستاورد انقلاب خودباوری و اتکا به مردم است

ماندگاری سردبیر روزنامه جام جم: مهم ترین دستاورد انقلاب در کنار همه دستاوردهایش خودباوری و اتکا به مردم است این که مردم باور کردند که در تعیین سرنوشت شان نقش مهمی داشته و دارند.

فولادگر: مهم ترین دستاورد انقلاب، مردم سالاری دینی است

حمید فولادگر عضو کمیسیون اقتصاد و نماینده اصفهان در مجلس: انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری برای کشور داشت اما مهم ترین آن ها به نظر من این است که مردم براساس اعتقادات دینی در صحنه حضور یابند و رای خود را در اداره امور کشور اعمال کنند. به عبارت دیگر مردم با اعتماد به دینی که مشروعیت نظام از آن گرفته شده است در صحنه ها حضور یافتند و رای خود را اعمال کردند یعنی اعمال مردم سالاری دینی.

اسلامی پناه: مهم ترین رکن انقلاب اسلامی سپردن اداره جامعه به مردم بود

دکتر اسلامی پناه نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی و نماینده جیرفت: با توجه به این که انقلاب اسلامی صبغه نظامی نداشته و صبغه فرهنگی دارد لذا یکی از مهم ترین دستاوردهای آن خودآگاهی و خودباوری و اعتماد به نفس ملت ایران است. امروز نیز با اتکا به این دستاورد روی پای خود ایستاده ایم و سرنوشت خود را تعیین می کنیم. به علاوه با این توانایی هرگونه وابستگی خود را قطع کرده ایم. به عبارت دیگر مهم ترین رکن انقلاب اسلامی این بود که حکومت و اداره جامعه را به عموم مردم سپرد آن گونه که همه نهادهای قانون اساسی بر مبنای رای و نظر مردم استوار است وقتی مردم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اداره امور را در دست داشته باشند بهترین دستاورد برای ملت است. این دستاورد که به معنی مردمی بودن و مردم سالاری بودن انقلاب اسلامی است کشور را از هرگونه خطر محفوظ خواهد داشت.

نورا: مهم ترین دستاورد جمهوری اسلامی، مردم سالاری است

دکتر نورا نماینده زاهدان و عضو کمیسیون اقتصاد مجلس: بهترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی حاکمیت مردم از طریق انتخابات و مردم سالاری است. این دستاورد جامعه را از بسیاری قید و بندها رها کرد و آزادی و حق انتخاب را به مردم داد.وی افزود: سرنوشت انقلاب با برگزاری انتخابات رقم خورده است که از جمله می توان به سه رکن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی اشاره کرد شعاری که از ابتدای انقلاب شعار ما بوده و امروز محقق شده است. در استقلال تنها کشوری هستیم که توانستیم در فضای بین المللی بر مبنای آزادی عمل حرکت کنیم اگرچه هزینه هایی نیز داده ایم افزون بر این ها حفظ ارزش های اسلامی از دیگر دستاوردهای انقلاب است.

طلا: «باور ملی» مهم ترین دستاورد انقلاب است

دکتر حسین طلا فرماندار سابق تهران به خراسان گفت: به نظر من مهم ترین دستاوردی که انقلاب اسلامی داشته «باور ملی» است. سالیان سال القا شده بود که ایرانی «نمی تواند» اما با پیروزی انقلاب اسلامی این عبارت به «می توانیم» تبدیل شد. آن گونه که امروز دستاوردهای بزرگی را در حوزه های مختلف در کشور شاهدیم. نکته دیگر در باور دینی و غیرت دینی است ملت ما با فرهنگ عاشورا زندگی شان ممزوج شده است. سال های سال در ایام محرم جمله «هیهات منا الذله» را تکرار می کرد در ۳۳ سال گذشته زیر بار زور نرفتن را به پیروزی از سرور و سالار شهیدان برای خودش تمرین کرده و امروز به همین دلیل سربلند است. امروز شکست سیاست های تحریم گونه دشمن در سایه باور دینی مردم ایران و فرهنگ عاشورایی رقم خورده است./
ارسال شده توسط مهدی بیکی در ساعت 04:52 ب.ظ ارسال شده در:متن و مقاله، | نظرات()