تبلیغات
انقلاب اسلامی و دستاوردها - ایران جزو 10 كشور برتر دنیا در رشته علوم زمین است
                                               انقلاب اسلامی و دستاوردها

انقلاب اسلامی و دستاوردهای 33ساله ی آن
ایران جزو 10 كشور برتر دنیا در رشته علوم زمین است
دوشنبه 1 اسفند 1390


سردار سرتیب پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
دستیابی ایران به نسل چهارم هواپیماهای جنگنده
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: هواپیماهای نظامی موجود در دنیا به پنج نسل تقسیم می‌شود كه ارتقای هواپیماهای كشور به هواپیماهای نسل چهارم از برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه است...

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران، سردار احمد وحیدی، صبح دوشنبه در حاشیه یازدهمین كنفرانس سه روزه انجمن هوا فضای ایران كه در دانشگاه «شهید ستاری» برگزار شد در خصوص برنامه‌های فضایی ایران گفت: در سال آینده برای ماهواره‌بر «سیمرغ» ارتفاع مدار 500 كیلومتری را در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم بتوانیم ماهواره‌های ساخته شده را در مدار 500 تا 600 كیلومتری قرار دهیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین طی سخنانی در این كنفرانس از طرح‌های در دستور كار ایران برای ساخت هواپیماهای جنگی در آینده خبر داد.

سردار وحیدی با اشاره به این كه بسیاری از كشورهای جهان به جز آمریكا و روسیه در حال حاضر ساخت هواپیما را تحت لیسانس كشور دیگری یا در قالب پروژه‌ای مشترك انجام می‌دهند، بر توانمندی متخصصان ایرانی در ساخت هواپیماهای نظامی و جنگی تاكید كرد و گفت: ایران به دستاوردهای مهمی در حوزه هوایی رسیده كه جنگنده بومی «صاعقه» كه به ناوگان نیروی هوایی ارتش پیوسته از جمله این دستاوردها به شمار می‌رود.

وی، «هوا فضا» را موضوعی بسیار مهم و استراتژیك دانست و ادامه داد: اگر به نخستین هواپیمای ساخته شده، نخستین راكت پروازی و نخستین ماهواره‌ی پرتابی نگاه كنیم می‌توانیم مسیر توسعه‌ بخش هوا فضا را به درستی دنبال كنیم.

سردار وحیدی با بیان این كه حدود 110 هزار هواپیما در دنیا وجود دارد، تصریح كرد: بر اساس آمارهای موجود 38 هزار و 600 هواپیما، نظامی و 19 هزار هواپیما، تجاری هستند و این مساله نشان دهنده رشدی بزرگ در حوزه هوایی است.

همچنین در حوزه فضایی حدود سه‌هزار ماهواره با ماموریت‌های مختلف مخابراتی، سنجش از راه دور، نظامی، جاسوسی و غیره در فضا وجود دارد كه رشد پرشتاب بشر در این حوزه را نشان می‌دهد.

سردار وحیدی در ادامه در خصوص پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه‌های موشكی دنیا خاطرنشان كرد: در زمینه موشكی و در بخش‌های ماهواره‌برها و موشك‌های نظامی، امروز توان بسیاری برای كشورهای دنیا در مقایسه با آنچه شروع كرده‌اند، وجود دارد و همچنین برنامه‌های آینده‌ی آنها نشان از حرفهای بسیار مهمی است كه خواهند داشت و در این زمینه می‌توان به آسانسورهای ماهواره‌یی، هواپیماهای جایگزین، شاتل‌ها، توسعه ایستگاه‌های فضایی و بهره‌برداری از مدارهای مختلف زمین اشاره كرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به هواپیماهای مافوق صوت، آن را از جمله پیشرفت‌هایی خواند كه آینده را در گرو خود خواهند داشت.

به گزارش ایسنا وی با بیان این كه غالب كنوانسیون‌های بین‌المللی در جهت استفاده صلح‌آمیز از فضا، بیانیه‌ها و تاكیداتی دارند، گفت: علی‌رغم تاكیدات این كنوانسیون‌ها، استفاده از فضا برای برخی سودجویان در زمینه‌های نظامی و در راستای نظامی‌ كردن فضا ادامه دارد كه جنگ ستارگان یكی از مصداق‌های بارز این بهره‌برداری و سودجویی است.

وحیدی ادامه داد: در آینده، حوزه هوافضای كشور، حوزه‌ای بالنده و دارای رشد روز افزون است، بر توجه به آینده پژوهی و آینده‌ اندیشی به این حوزه تاكید كرد.

وی با اشاره به جایگاه علمی ایران در زمینه‌ی هوا فضا در جهان تصریح كرد: برای حوزه‌های بسیار متنوع و صنایع هوا فضا یكی از زیرساخت‌های مهم، همگرایی بین بخش‌های نظامی و غیر نظامی در كشور است كه برگزاری چنین كنفرانس‌های علمی نشان از این همگرایی بوده و موجبات افزایش توانمندی‌ها و بهره‌برداری از آنها را فراهم می‌آورد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در خصوص پیشرفت‌ها و دستاوردهای اخیر صنایع هوا فضا در بخش‌های مختلف در كشور تصریح كرد: در حوزه‌ی هوایی و در بخش نظامی هم اكنون متنوع‌ترین هواپیماها در منطقه به ایران اختصاص دارد.

سردار وحیدی ادامه داد: در زمینه‌ی موتور هواپیماها نیز به پیشرفتهای خوبی دست یافته‌ایم به گونه‌ای كه هم اكنون در حال بهره‌برداری از مینی‌موتورهای جت بوده و برای طراحی و ساخت موتورهای بزرگ مانند توربوجت و توربوفن‌ها برنامه‌های مختلفی در دستور كارداریم. همچنین توانمندی‌ها و پتانسیل‌های كشور نشان می‌دهد كه می‌توانیم در آینده در زمینه‌ی ارتقای نسل هواپیماها در كشور و ساخت هواپیماهای نسل چهارم گام برداریم.

وی همچنین در خصوص دستاوردهای كشور در زمینه‌ هواپیماهای مسافربری خاطرنشان كرد: پس از ایران 140 كه در حال حاضر در ایران به پرواز درآمده و به بهره‌برداری رسیده است، درصددیم تا در آینده هواپیماهای گشت دریایی را تولید كرده و به عنوان یكی دیگر از دستاوردهای هوایی كشور به پرواز درآوریم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: ایران در حوزه‌ی موشكی در بین 10 كشور برتر دنیا قرار دارد و ششمین یا هفتمین كشور دنیا در این زمینه است. همچنین در زمینه‌ی ماهواره‌برها امروز در جایگاه هشتم جهان قرار داریم.

وحیدی با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نوید دانشگاه علم و صنعت تصریح كرد: در سال آتی شاهد پرتاب ماهواره‌ی طلوع و فجر با ماهواره‌بر سیمرغ خواهیم بود كه یكی از دستاوردهای ارزشمند در زمینه‌ فضایی برای كشور به حساب می‌آید و همچنین قرار دادن ماهواره در مدار جئو و در فاصله 36 هزاركیلومتری از زمین، یكی از برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به شمار می‌آید.

وی با اشاره به برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ی طراحی و ساخت هواپیماهای مسافربری اذعان كرد: پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده 70 درصد هواپیماهای مسافربری در مقیاس‌های 150 نفره باشد.

سردار وحیدی با بیان این كه در حوزه‌ رادارها نیز برنامه‌هایی در دست اجرا داریم، ادامه داد: پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌ اپتیك و سیستم‌های اپتیكی صورت گرفته است به گونه‌ای كه توانسته ایم با طراحی و ساخت سیستم‌های اپتیكی در كشور به خوبی ایستگاه‌ فضایی بین‌المللی و فعالیت فضانوردان كه از ایستگاه فضایی خارج می‌شوند و همچنین فرایند جدا شدن ماهواره از ماهواره‌بر را با سیستم‌های اپتیكی زمینی مشاهده كنیم كه یكی از دستاوردهای كاملا بومی در كشور است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین با اشاره به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های بالای كشور در زمینه‌ی هواپیماهای بدون سرنشین ادامه داد: تمامی این دستاوردها و موفقیت‌های كشور در زمینه‌ی هوافضا نشان می‌دهد كه در حال حاضر در نقطه‌ی شروع قرار داشته و باید برای عبور از مسیر و راه بلندی كه جمهوری اسلامی ایران در پیش رو دارد، به تقویت این دستاوردها بپردازیم كه همت بالا و والای محققان، دانشمندان، دانشجویان و جوانان كشور را می‌طلبد.

وی در پایان با اشاره به این كه هواپیما و محصولات هوا فضا به عنوان مهمترین دستاوردهای علمی و مادی بشر در جهان قلمداد شده و از این علوم به عنوان علوم برتر سخن به میان می‌آید، اظهار امیدواری كرد تا با گام برداشتن در مسیر و افق‌های بلند ترسیم شده در زمینه هوا فضا بتوان با عزم ملی، جمعی و بهره‌مندی از خلاقیت و پشتكار دانشمندان و جوانان كشور به اهداف ترسیم شده در این زمینه دست یابیم.
ارسال شده توسط مهدی بیکی در ساعت 05:52 ب.ظ ارسال شده در:متن و مقاله، | نظرات()